Jak zabezpieczyć się przed ucieczkami Siberiana Husky?

Siberian Husky znany jest ze swoich zdolności do ucieczek. Jak można im zapobiegać?

1. Podstawową czynnością jest wyposażenie naszego pupila w adresówkę i microchip.
Adresówka może być w formie przywieszki, która w środku zawiera małą karteczkę z danymi psa, takimi jak: imię, numer telefonu, adres właściciela. Niestety często ludzie jej nie zauważają, bo jest zbyt mała, czasami jej dolna część potrafi się odkręcić i karteczka gubi się bezpowrotnie, dodatkowo osoby niedoświadczone mogą nie wiedzieć co to jest i co zawiera wewnątrz. Druga forma to tzw. numerek na obrożę, czyli mały kawałek blaszki na którym są wygrawerowane dane psa i/lub właściciela. Nie polecamy zakupu plastikowych zawieszek, gdyż są one nietrwałe, często się wycierają lub pękają uniemożliwiając odczytanie informacji na nich zawartych.
Ważne jest, aby kółeczko mocujące numerek do obroży było solidne i nie rozciągnęło się na pierwszej gałęzi o którą zahaczy psiak biegający po okolicy.
Uwaga!!! Pies zawsze może zgubić numerek lub obroże. Zdarzają się też sytuacje, że znalazca psa zdejmuje numerek i nie informuje prawowitego właściciela o znalezieniu zguby. Adresówka nie jest więc  idealnym rozwiązaniem i zapewnieniem naszemu psu bezpiecznej drogi do domu.

Mikrochip wszczepiany pod skórę, posiada unikalny numer, którego nie można zmienić. Numer odczytywany jest za pomocą skanera (czytnika), który transmituje fale radiowe i wyświetla go na ekranie, następnie sprawdzany w bazie danych, gdzie należy ten konkretny numer zarejestrować oraz podać dane właściciela i psa.
Czipowanie zwierząt obecnie staje się coraz popularniejsze i szeroko dostępne. Miasta często oferują implantacje mikrochipu bezpłatnie. Wraz z popularnością idzie doskonalenie samego implantu (zapobieganie migracji pod skórą) jak i ujednolicenie baz danych oraz dostępność do informacji w nich zawartych.

Ważne! Należy dopilnować, aby numer naszego psa był zarejestrowany w bazie danych. Umożliwi to kontakt znalazcy z właścicielem. Mikrochip jest dowodem dla policji czy straży miejskiej, że pies jest naszą własnością. Zdarzają się niestety sytuacje przywłaszczenia sobie zguby.

Największa baza danych w Polsce to http://www.safe-animal.eu/ .


2. Zrozumienie pierwotnej natury naszego psa.
Kluczowym elementem jest zrozumienie sposobu myślenia i podłoża zachowań husky'ego jako psa pracującego.
Historię rasy można wyczytać na wielu stronach internetowych, forach, blogach itd. Najważniejszym wnioskiem wysnutym z przeczytania tysiąc i jednego artykułu o rasie jest fakt: husky jest psem pracującym. Oczywiście nie każdy pies musi codziennie biegać niezmierzoną ilość kilometrów, zdarzają się psy mniej wymagające, po przejściach, urazach czy po prostu leniwe lub bez kondycji. Pies adoptowany prosto ze schroniska jest przerażony, nie miał możliwości biegania, często nawet swobodnego wyjścia na spacer. Są psy, którym wystarczy dłuższy spacer, są też takie, które potrzebują porządnej dawki ruchu 2-3 razy w tygodniu, ale są też takie, które codziennie muszą biegać i pracować.
Zdrowy, młody pies Siberian Husky potrzebuje o wiele więcej ruchu niż inne rasy. Biorąc psa musimy być przygotowani na moment, w którym z psem trzeba będzie pracować.
Zmęczony husky jest szczęśliwy i spokojny, ale nawet zmęczony pies, czując wspaniałą zdobycz za płotem, zmobilizuje wszystkie swoje rezerwy energetyczne na pogoń.
Syberianowi niestety nie wystarczy nawet największe podwórko, bo szybko je obwącha i pozna wszystkie kąty. Przyjdzie moment, że zacznie mu się najzwyczajniej w świecie nudzić, a ile pokus, niepoznanych terenów, zdobyczy, towarzyszy zabaw czeka na niego tuż za ogrodzeniem? Zostawiony sam sobie, znudzony może wyruszyć na poszukiwanie przygód. Nuda jest najgorszym co może się przytrafić husky.
Dlatego niezmiernie ważne jest, aby nasz pies miał zajęcie, czy to bieganie przy rowerze, jogging, długie spacery, szkolenia, rzucanie piłki, agility, kopanie dołów nad rzeką, pływanie - możliwości jest mnóstwo. Ważne, aby pies miał zapewnione zajęcie, które zarówno jemu jak i właścicielowi będzie sprawiało radość i satysfakcję ze wspólnie spędzonego czasu przy okazji pozbywając się nadmiaru energii naszego ulubieńca.

3. Odpowiednie zabezpieczenie posesji.
Psy, tak samo jak dzieci, mają przeróżne pomysły. A przeskoczenie dwumetrowego muru, czy podkop pod siatką nie sprawiają im kłopotów. Husky, który bardzo chce się wydostać z posesji, prędzej czy później tego dokona.
Wygryzienie dziury w drewnianym ogrodzeniu, rozplątanie siatki, czy nawet wygryzienie drobnych prętów ogrodzeniowych nie stanowi większego problemu dla zdesperowanego psa.
Jeśli jednak pies ma zapewniony ruch, a mimo to koniecznie chce się wydostać na drugą stronę magicznego świata pokus, należy zabezpieczyć tzw. "słabe punkty".
Przejdźmy się po ogrodzie.
Uwagę należy zwracać na elementy wyposażenia ogrodu umożliwiające psu wspinaczkę. Przykładowo: ułożone pod płotem drewno kominkowe, stojąca nieopodal studnia, czy ścięty pień mogą stanowić bardzo dobry punkt do odbicia się podczas skoku.
Zwróćmy uwagę na niskie ogrodzenia, może trzeba będzie je podwyższyć?
Jak wygląda materiał, z którego wykonane jest ogrodzenie? Stara siatka jest krucha i nie stanowi przeszkody, dodatkowo nieodpowiednio zabezpieczona od dołu może zostać podgięta do góry (w takim wypadku należy pociągnąć bardzo mocno napiętą stalową linkę przez dolne oczka lub poprowadzić drut zbrojeniowy, aby ją usztywnić. Najlepiej i najpewniej byłoby wylać podmurówkę, czasami pomaga też wkopanie siatki w ziemię). Zbutwiałe deski w ogrodzeniach drewnianych lepiej wymienić. A stalowe przęsła ogrodzeniowe ocenić pod względem prześwitów, którymi pies mógłby się przecisnąć.
Co zrobić gdy pies przeskakuje wysokie ogrodzenie?
Bardzo dobrą metodą jest zagięcie siatki ogrodzeniowej do wewnątrz lub w przypadku innego ogrodzenia niż siatka ? pastuch elektryczny. Dokładnie taki jak do wypasania koni. Jest to urządzenie, które wysyła impulsy elektryczne o małym napięciu. Zwierzęciu nie zrobi krzywdy, a jest na tyle nieprzyjemne, że pies nie będzie próbować forsować ogrodzenia. Drut lub taśmę prowadzimy górą, (tzn. w tym miejscu gdzie pies musi się oprzeć, aby się podciągnąć i wyskoczyć na drugą stronę).
W przypadku kopania tuneli najlepiej byłoby postarać się o głęboką podmurówkę.
Najwygodniejszym i najbezpieczniejszym miejscem dla Siberiana jest kojec, w którym będzie zostawał pod naszą nieobecność. Najlepiej go wyposażyć w podłogę i zadaszenie, uniemożliwiające mu ucieczkę, ale też chroniące go przed słońcem i deszczem. Buda i stały dostęp do świeżej wody są niezbędne.

4. Spacery.
Husky z uwagi na swoją naturę nigdy nie powinien być spuszczany ze smyczy na otwartym terenie. Nie wiadomo co znajdzie się po drugiej stronie ulicy, a w najgorszym wypadku może wpaść pod samochód. W lesie może wpaść we wnyki lub być zastrzelonym przez myśliwego, który widząc wolno biegającego psa zagrażającego zwierzynie ma do tego prawo.
Jeśli chcesz, aby twój pies miał pełną swobodę biegania, kup linkę. W wielu sklepach są one dostępne w długościach od 5 do nawet 50 metrów. Pies będzie biegał szczęśliwy, a przy okazji będzie bezpieczny mając na drugim końcu linki troskliwego właściciela.

5. Goście i furtka.
Nieraz zdarzyło się, że pies przemknął pod nogami listonosza, kuriera czy znajomego, czasami ktoś otwiera furtkę zupełnie bez potrzeby i zostawia ją otwartą na oścież.
Wydaje się nie do pomyślenia, że ktoś może ot tak po prostu wtargnąć na naszą posesję, niestety zdarzają się i takie sytuacje. Najlepiej powiesić tabliczkę ?uwaga, groźny pies? i mieć nadzieje, że da to do myślenia niektórym lub sprawić sobie solidny zamek na klucz.
Niektóre psy są w stanie otworzyć sobie furtkę lub bramę wjazdową, zwłaszcza gdy skobel jest luźny. Można je zabezpieczyć dodatkowym haczykiem, przewiązać sznurem czy sprężyną, która będzie odciągać furtkę na miejsce.

6. Mieszkanie.
Czy trudno zgubić psa mieszkając w bloku?
Zdarzają się sytuacje, w których pies potrafi uciec z mieszkania. Problem ten dotyczy zwłaszcza mieszkań parterowych. Niezabezpieczone, otwarte na oścież okna czy balkon mogą stanowić świetną drogę ucieczki. W okna można wstawić siatkę lub kraty. Gdy pies jest w domu sam okna powinny być zamknięte.  
Przy wchodzeniu do mieszkania należy uważać na psa uciekającego między nogami. Latem klatki schodowe bywają otwarte, a nasz pies zna drogę do pobliskiego parku.

7. Wyjście na zakupy.
Nie zostawiajmy nigdy psa przywiązanego przed sklepem. Raz, że nie zajmie mu wiele czasu przegryzienie smyczy lub obroży i oddalenie się, a dwa, że może zostać skradziony.