Pierwsze dni

Każdy pies jest inny i każdy pies inaczej przeżywa pierwsze dni w nowym domu i na różne sposoby przechodzi stres z tym związany. Należy pamiętać, że to jak pies zachowuje się na początku pobytu u Was może ulec zmianie z lepszego na gorsze, albo z gorszego na lepsze.
Jak sprawić by to była zmiana na lepsze?

Pies w nowym domu i jego stres

Zmiana miejsca zamieszkania, nowi ludzie, nowe otoczenie to dla psa ogromny stres. Dlatego w tych pierwszych dniach powinniśmy dać psu spokój. Nie zmuszać psa do kontaktu bo nie każdy lubi być nadmiernie głaskanym.

Pies, który wcześniej mieszkał w kojcu może niezbyt ładnie pachnieć, jednak mimo to przez pierwszych 10-14 dni nie powinniśmy kąpać psa, gdy stres związany z nowymi zmianami zmniejsza jego odporność. Dobrym sposobem na pozbycie się brzydkiego zapachu jest rozrobienie wody z octem, zwilżenie szmatki/ręcznika i przetarcie psa.

Drugą z mniej przyjemnych rzeczy jest biegunka lub wymioty, które mogą towarzyszyć stresowi. Gdy pies nabrudzi w domu nie należy na niego krzyczeć i karać go. Tego typu objawy mogą wystąpić przez pierwszych kilka dni, jednak gdy nie będą ustępować należy zgłosić się do lekarza weterynarii w celu przebadania psa.

Brak apetytu też wiąże się ze stresem . Nie należy zmuszać psa do jedzenia. Można spróbować nakarmić psa z ręki albo poczekać do następnej pory karmienia.

Nie zawsze wiemy jaka była przeszłość psa. Może się zdarzyć, że załatwi się w domu. Nie zrobi tego celowo a przyczyną tego może być po prostu brak nauki zachowania czystości. Należy pomóc mu zrozumieć nasze zasady wychodząc jak najczęściej z nim na spacer i chwalić psa na spacerach po załatwieniu się

Miska i legowisko

Miski powinny mieć stałe miejsce w domu, takie by pies miał zawsze dostęp do wody. Należy pamiętać, że pies nie powinien mieć stałego dostępu do miski z jedzeniem. Dostaje ją w porze karmienia. Nie należy chodzić za psem z miską i prosić go aby coś zjadł, można psa naprowadzić do miski tak, aby wiedział gdzie one się znajdują. Jeżeli pies nie jest zainteresowany jedzeniem zabieramy miskę i stawiamy ją dopiero w kolejnej porze karmienia.
 
Legowisko psa powinno być umieszczone w miejscu mało uczęszczanym przez domowników. Psy nie zawsze chcą spać w miejscach wyznaczonych przez ludzi. Czasami wolą wybrać chłodne kafelki albo położyć się gdzieś przy ścianie. Nie zmuszajmy psa do spania na legowisku. Nauczenie psa leżenia w nim może być przydatne gdy zajdzie potrzeba odesłania go na swoje posłanie. Psie legowisko jest jego azylem i ma się czuć tam bezpiecznie więc rzeczy nie przyjemne dla niego róbmy poza posłaniem, np. zabiegi pielęgnacyjne uszu, oczu, wyczesywanie.

Pierwsze spacery

W pierwszym okresie pobytu psa w nowym domu poznajemy jego zachowanie. Czasem nie wiadomo jak zareaguje na widok dziecka czy innego psa. Idąc z nim na spacer na początek lepiej wybrać  miejsca gdzie jest jak najmniej ?nieznanych? czynników. Należy skupić się na tym by pies zapoznał się z nowym terenem i spokojnie załatwił swoje potrzeby fizjologiczne.

Dobrym pomysłem jest  noszenie w kieszeni psich smaczków dzięki, którym możemy uczyć psa prawidłowych zachowań.
Psa nigdy nie spuszczamy ze smyczy. Korzystanie z długich linek da psu swobodę a dzięki nim cały czas będzie bezpieczny.
 
Rytuały

Psy uwielbiają rytuały. Poprzez rytuały jesteście bardziej czytelni dla swoich psów. Od pierwszych dni należy także wprowadzić konkretne zasady funkcjonowania psa w domu tak, aby wszyscy członkowie dostosowali się do nich. np. przed założeniem obroży i smyczy pies musi spokojnie czekać (stać, leżeć, siedzieć), ten rytuał na początku może być bardzo trudny do opanowania, ponieważ czasami pies nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami związanymi ze spacerem, ale jesteście od tego, aby pokazać psu jak należy się zachowywać  Jeżeli nie pozwalacie wchodzić psu na kanapę, to muszą wszyscy tego przestrzegać. Dobrze jest też nie uczyć albo oduczyć skakania na ludzi. Nie możecie dopuścić do tego, że raz psu na coś pozawalacie a raz nie.

Zdobywanie zaufania i budowanie więzi poprzez zabawę i szkolenie

Najlepszym sposobem na zdobycie zaufania i zbudowanie odpowiedniej więzi z psem jest szkolenie psa oparte na metodach pozytywnych. Wasz pies nie musi idealnie umieć wszystkich komend, wystarczy, że nauczysz go kilku przy okazji dobrze się bawiąc. Metody pozytywne oparte są na używaniu tylko nagród. Nie stosuje się tutaj kolczatek, obroży czy łańcuszków zaciskowych. Dzięki wspólnym ćwiczeniom i zabawie poznajecie się wzajemnie.

Pamiętajmy, że każdy pies jest inny i dla każdego psa nagrodą je co innego. Może to być: smaczek, zabawa piłką, szarpakiem czy też wystarczy kontakt socjalny z człowiekiem.

Przy budowaniu dobrych relacji z psem dobrze jest zapewnić mu kontakt socjalny z innymi psami, ale z takimi do których jest pozytywnie nastawiony. Aby to sprawdzić musicie cały czas obserwować psa i nagradzać go wtedy gdy zachowuje się poprawnie. W momencie negatywnego nastawienia po prostu odchodzicie.

Możecie iść także na szkolenie grupowe lub indywidualne.

Pies i dziecko

Pies jest tylko zwierzęciem i nie należy zostawiać nigdy psa sam na sam z dzieckiem. W momencie gdy nie znana jest przeszłość psa nie możemy przewidzieć jak w danej sytuacji pies się zachowa ani co mogło mu się nie spodobać. Przede wszystkim nie pozwólcie dzieciom ciągnąć psa za sierść, ogon czy uszy. Jeżeli pies akceptuje Wasze dziecko nie znaczy to, że będzie akceptował każde inne. Dzieci dla psów zachowują się nieprzewidywalnie dlatego cały czas trzeba mieć wszystko pod kontrolą.

Lęk separacyjny

U części psów występuje lęk separacyjny, czyli lęk przed samotnością. Pies ma tendencję do niszczenia różnych rzeczy lub wyje godzinami. Dobrym rozwiązaniem jest kennel klatka. Pies podczas nieobecności właściciela ma swoje bezpieczne miejsce, w którym może spokojnie przebywać. Stopniowo możemy uczyć psa zostawania w domu, zostawiać mu różnego rodzaju zabawki, które odwrócą jego uwagę na czas naszej nieobecności.