Procedury krok po kroku

Pierwszym krokiem do udanej adopcji jest uświadomienie sobie, że husky nie jest psem dla każdego. Siberian Husky jest trudną rasą, dodatkowo musimy sobie uświadomić, że każdy bezdomny pies ma za sobą różne przeżycia, które mogą prowadzić do mniejszej lub większej traumy i nie pozostają bez śladu na jego psychice i zachowaniu. Są to psy dla których los nie był łaskawy, które potrzebują pomocy człowieka, jego zaangażowania, cierpliwości i serca.
Za adopcje nie pobierane są żadne opłaty (z wyjątkiem psów schroniskowych ? w niektórych schroniskach obowiązuje opłata schroniskowa) niemniej nie traktujmy adopcji jako dostanie psa za darmo.
Procedury adopcyjne mają za zadanie zminimalizować problemy po adopcji poprzez odpowiednie dobranie psa do przyszłego właściciela, a także określić czy przyszły opiekun będzie w stanie podołać obowiązkom związanym z posiadaniem Siberiana. Nie ma możliwości adopcji psa bez spełnienia wymagań Fundacji.

Krok 1. Zastanów się.
Przeczytaj o rasie Siberian Husky i przemyśl czy na pewno jest to pies dla Ciebie.

Krok 2. Ankieta.
Wypełnij ankietę adopcyjną i odeślij ją na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Ankieta pozwala nam wstępnie zorientować się jakie warunki możesz zapewnić psu, jaki powinien mieć charakter, z jakimi problemami będziesz w stanie się zmierzyć, a my możemy odpowiednio przygotować się do spotkania adopcyjnego.

Krok 3. Spotkanie adopcyjne.
Umów się na spotkanie  adopcyjne. Odbywa się ono w miejscu zamieszkania zainteresowanego, gdzie pies miałby przebywać. Odbywa się ono na zasadzie rozmowy z jednym z naszych wolontariuszy lub osobą spoza Fundacji, która zgodzi się dla nas takie spotkanie przeprowadzić. Spotkanie ma na celu uświadomienie problemów związanych z rasą, zwrócenie uwagi na problemy mogące wystąpić po adopcji oraz określenie czy dana osoba może zaadoptować psa. Prosimy o uzbrojenie się w cierpliwość, gdyż bardzo rzadko udaje się nam przeprowadzić wizytę z dnia na dzień.

Krok 4. Decyzja.
Najczęściej decyzja o wydaniu psa do adopcji nie jest podejmowana na miejscu, szczególnie jeśli nie była przeprowadzona przez osobę decyzyjną, lecz musi być omówiona na spokojnie, może się zdarzyć, że zadzwonimy dopytać się o kilka wątpliwości lub szczegółów.
Jeżeli z różnych względów uznamy, że pies, którym jesteś zainteresowany nie może zostać zaadoptowany przez Ciebie możemy zaproponować innego psa lub odmówić adopcji.

Krok 5. Pierwsze spotkanie.
Jeśli po udanym spotkaniu adopcyjnym chcesz przed podjęciem ostatecznej decyzji zobaczyć się z psem, możemy podać dane kontaktowe do opiekuna psa. Jeżeli uznasz, że nie jest to konieczne lub możliwe do przeprowadzenia (np. ze względu na odległość) pomijamy ten krok.

Krok 6. Umowa adopcyjna.
Niezbędnym elementem jest podpisanie umowy adopcyjnej, która reguluje warunki adopcji i formalizuje adopcje prawnie.

Krok 7. Odbiór psa.
Fundacja nie zapewnia transportu psu. Preferujemy jeśli opiekun zgłosi się osobiście po swojego ulubieńca. Jeśli nie będzie to możliwe postaramy się zorganizować transport na zasadzie pomocy od osób prywatnych lub za całkowity/częściowy zwrot kosztów, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Krok 8. Spotkanie po adopcji.
Opiekun ma obowiązek umożliwić wolontariuszowi wyznaczonemu przez Fundację kontrolę dobrostanu zwierzęcia i czy warunki adopcji zostały spełnione.

Ważne! Każdy pies z adopcji zostaje poddany zabiegowi kastracji/sterylizacji. Fundacja nie wydaje psów zdolnych do rozrodu. Jedyne odstępstwo od tej zasady to adopcja szczenięcia, które wydawane jest nowym opiekunom na tzw. umowie warunkowej. Adoptujący staje się w pełni prawnym właścicielem psa dopiero po wykonaniu zabiegu w czasie określonym w umowie.