Siberian Husky

Niezależne, aktywne, momentami nieprzewidywalne i piękne - tak w kilku słowach można najprościej opisać psy rasy Siberian Husky, należące do grupy szpiców i psów pierwotnych, zakwalifikowane do sekcji północnych psów zaprzęgowych. Za twórców rasy uważani są Czukczowie, a za region pochodzenia uważa się północą Syberię, dokładniej region Kołymy. Siberian Husky to kilka tysięcy lat tradycji, w ciągu których profil rasy i jej przeznaczenie ulegał minimalnym zmianom, w porównaniu z innymi rasami, stworzonymi i ciągle udoskonalanymi przez ludzi.

Siberian Husky są szybkimi, średnimi psami zaprzęgowymi, o płynnym, swobodnym i eleganckim ruchu. Wysokość psów w kłębie waha się u samców od ok 54cm do 59cm, u suk od 50 cm do 56 cm. Masa siberianów to od 20 do 27kg u psów i u suk od 15 kg do 23 kg. Waga psa jest proporcjonalna do wysokości w kłębie.

Najczęściej spotykanym zestawieniem barw w umaszczeniu husky to czarny, szary, wilczasty, srebrzysty, rudy, czekoladowy, pinto. Dopuszczalne są jednak wszystkie rodzaje ubarwienia. w obrębach najczęściej spotykanych barw występuje wiele ich odmian. Na głowie sh występują różnorodne maski, kufa i część twarzowa najczęściej czaszki jest biała, reszta barwna. Występują jednak psy, które owej maski nie posiadają - to te o umaszczeniu jednolicie białym, jednolicie czarnym lub aguti.

Włos husky tworzą obfity podszerstek i dłuższy włos okrywowy. Gęste futro może być ogromnym problemem dla osób, które cenią sobie idealny porządek w domu. W okresie linienia, (czyli co najmniej dwa razy w roku) sierść husky to podobnie jak one same żywioł nie do opanowania. Sierść linieje w dwóch etapach - na początku martwy podszerstek zaczyna wypadać tworząc na wszelkiego rodzaju dywanach i meblach tapicerowanych białe mozaiki. Wyczesany podszerstek zastępuje po pewnym czasie wypadający włos okrywowy, równie kłopotliwy co podszerstek. Pomocne w opanowaniu tak obfitego i długiego okresu linienia mogą być wszelkiego rodzaju grzebienie, zgrzebła, najbardziej skuteczny wydaje się być jednak furminator, skuteczny w usuwaniu martwego podszerstka.

Husky syberyjski jest psem łagodnym, bardzo towarzyskim, ufnym i przyjacielskim w stosunku do ludzi i innych psów. Są to inteligentne psy, nastawione na pracę z człowiekiem. Nie są jednak psami bezwzględnie wpatrzonymi w człowieka, nastawionymi bezrefleksyjnie na słuchanie jego poleceń i naukę. Większość psów tej rasy nie wykona polecenia, jeśli czymś się go nie zachęci lub jeśli wydaje mu się ono bez sensu. Husky nudzą się szybko, więc sich szkolenie powinno być zatem urozmaicone.

Jako rasa pracująca uwielbiają wszelkiego rodzaju aktywność, praca z człowiekiem i sport to ich żywioł. Nie nadają się do bezczynnego wylegiwania się na kanapie i ogrzewania stóp właściciela, a niewybiegany husky to żywioł nie do opanowania. Sfrustrowany zniszczy wszystko, co stanie na jego drodze, począwszy od kapci przez dywany, poduszki, pilota od telewizora, klawiaturę komputera a na drzwiach wejściowych skończywszy. Frustracja jednak to nie tylko brak ruchu - u rasy tej, częściej niż u innych występuje tak zwany lęk separacyjny. Z racji swojego bardzo towarzyskiego charakteru husky nie lubią być same, tęsknią za człowiekiem bądź obecnością innego zwierzaka w domu. Swoją tęsknotę i niezadowolenie potrafią wyrażać bardzo dosadnie wyjąc lub niszcząc.

Mimo swojego temperamentu są świetnymi psimi terapeutami, obok labradorów i golden retriverów, są jedną z popularniejszych ras, jakie można zobaczyć na zajęciach dogoterapeutycznych.

Syberiany jako rasa pierwotna nie są podatne na choroby genetyczne. Jak każda rasa mają jednak predyspozycje do pewnych chorób - u husky ?piętą Achillesową? są ich oczy. Do najczęściej występujących chorób oczu u husky należą jaskra, PRA (postępujący zanik siatkówki), katarakta, dystrofia rogówki.

SH nie są łatwą rasą. Mówi się, że to rasa dla masochistów i że kto raz kupi siberiana albo nigdy więcej nie powtórzy tego błędu, albo będzie miał ich całą gromadkę. I coś w tym jest. Niewielu jest miłośników rasy z tylko jednym psem. SH są jak nałóg. Najzdrowszy z możliwych! :)