Znaleziono psa

Znalazłeś bezdomnego psa w typie rasy Siberian Husky i chcesz mu pomóc?
Przeczytaj co możesz dla niego zrobić oraz jaką pomoc możesz od nas uzyskać.

Priorytetem jest zabranie znalezionego psa do weterynarza/ placówki straży miejskiej lub schroniska dla zwierząt w celu sprawdzenia czy pies ma wszczepiony mikroczip z danymi i telefonem do właściciela. Należy zwrócić uwagę czy czytnik jest przykładany prawidłowo (niektóre modele mają część skanującą w różnych częściach urządzenia z dołu lub z przodu), jeśli czip nie zostanie znaleziony na szyi z zwierzęcia należy poszukać go na całym jego ciele, wszczepy czasami migrują i znajdują się np. na zadzie. Jeśli dalej nic nie znaleźliśmy warto sprawdzić czy czytnik działa prawidłowo np. na chipie nie wszczepionym zwierzęciu.
Jeśli uda nam się znaleźć numer mikroczipu, poszukujemy w bazie danych kontaktu do właściciela.
Największa baza danych w Polsce to http://www.safe-animal.eu.
Nawet gdy numer nie jest dodany, warto zostawić telefonicznie dyspozytorowi informacje o miejscu przebywania psa o takim numerze chipa, być może właściciel będzie go chciał później dodać do rejestru.

Warto również poszukać tatuażu w uchu lub pachwinie. Jeśli jest tatuaż warto jest porządnie umyć i ogolić jego okolice (w przypadku tatuażu w pachwinie) lub przetrzeć spirytusem i podświetlić latarką (w przypadku tatuażu w uchu).

Gdyby pies nie był oznakowany zostaje nam przeszukanie ogłoszeń zamieszczonych w internecie dodanie własnych o znalezieniu psa oraz przejrzenie okolicy w miejscu znalezienia psa czy nie wiszą ogłoszenia o trwających poszukiwaniach.

Dobrze aby ogłoszenia zawierały następujące informacje:

  • datę znalezienia
  • miejsce znalezienia
  • umaszczenie
  • płeć
  • kolor oczu
  • znaki szczególne
  • zdjęcie
  • kontakt do miejsca, gdzie pies aktualnie przebywa jeśli nie ma możliwości zatrzymania go choćby tymczasowo.

Koniecznie należy szukać w takich miejscach jak fora miłośników psów, rasy i fundacji pomocy zwierzętom, czy nie ma już tam  ogłoszenia o zaginięciu psa, którego znaleźliśmy.
Warto również zadzwonić do schronisk w promieniu kilkunastu kilometrów czy właściciel nie zgłosił zaginięcia psa podobnego do tego którego znaleźliśmy.

Jeśli mimo naszych usilnych starań właściciela nie uda się odnaleźć, należałoby mu poszukać nowego domu.

Niestety jest wiele psów zgłaszanych do nas i nie każdemu możemy zapewnić opiekę. Szczególnie miejsc w hotelach i domach tymczasowych zawsze jest mniej niż byśmy chcieli. Nie zawsze zatem możemy reagować od razu i zaopiekować się psem znalezionym. Niestety jest to uzależnione od finansów i od tego czy udaje się znaleźć domy stałe psom będących pod naszą opieką. Dlatego w większości przypadków nasza pomoc może ograniczać się tylko do ogłaszania psa.